Illinois Capacitor 226AVD010MCR
226AVD010MCR picture photo
Mfg. Part Number
226AVD010MCR
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
226AVD010MCR.pdf
Availability of 226AVD010MCR
QUANTITY
226AVD010MCR Order Process
Ship out your order
Specifications of 226AVD010MCR
Internal Part NumberEIS-226AVD010MCR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVD
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)15.07 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current40mA @ 120Hz
Impedance1.8 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)226AVD010MCR
Related Links226AVD, 226AVD010MCR Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
226AVD010MCR Details Description
Related parts for 226AVD010MCR
IC REG LDO 3.3V 3A TO-220 datasheet.pdf
IC PCI-PCI BRIDGE 3PORT 272-BGA datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN TERM BLK MOD END COVER GRAY datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 480VAC QC TERM datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 39K OHM 1608 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 500V RADIAL datasheet.pdf
RES 400 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 130PO datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 36V datasheet.pdf