Illinois Capacitor 226MHBS40K2JA
226MHBS40K2JA picture photo
Mfg. Part Number
226MHBS40K2JA
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 22UF 10% 700V RADIAL
Datasheet Download
226MHBS40K2JA.pdf
Availability of 226MHBS40K2JA
QUANTITY
226MHBS40K2JA Order Process
Ship out your order
Specifications of 226MHBS40K2JA
Internal Part NumberEIS-226MHBS40K2JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package81
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMHBS
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC700V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)4.6 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Height - Seated (Max)1.732" (44.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)226MHBS40K2JA
Related Links226MHB, 226MHBS40K2JA Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
226MHBS40K2JA Details Description
Related parts for 226MHBS40K2JA
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 30.9KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 8POS TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS .100" T/H DUAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 3W DO15 datasheet.pdf
RES SMD 845K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 2GBIT 2.5NS 60FBGA datasheet.pdf
GRIP MATERIAL 3" CIR BLK 10/PK datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
FUSE 500A 690V TYPE T (1) datasheet.pdf