Illinois Capacitor 226MHBS45K2J
226MHBS45K2J picture photo
Mfg. Part Number
226MHBS45K2J
Brief Description
CAP FILM 22UF 10% 800V RADIAL
Datasheet Download
226MHBS45K2J.pdf
Availability of 226MHBS45K2J
QUANTITY
226MHBS45K2J Order Process
Ship out your order
Specifications of 226MHBS45K2J
Internal Part NumberEIS-226MHBS45K2J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package61
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC800V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)4.6 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.673" L x 1.181" W (42.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)226MHBS45K2J
Related Links226MHB, 226MHBS45K2J Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
226MHBS45K2J Details Description
Related parts for 226MHBS45K2J
CABLE CLAMP CLEAR 7/16" DIA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 3A SMB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 277VAC datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 4.6A SC59-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.171" NYLON 19.69MM datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.98K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPSTX2 16A 125V datasheet.pdf