Illinois Capacitor 226SML016M
226SML016M picture photo
Mfg. Part Number
226SML016M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
226SML016M.pdf
Availability of 226SML016M
QUANTITY
226SML016M Order Process
Ship out your order
Specifications of 226SML016M
Internal Part NumberEIS-226SML016M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSML
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)12.057 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current44mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)226SML016M
Related Links226SM, 226SML016M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
226SML016M Details Description
Related parts for 226SML016M
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 10-32 datasheet.pdf
CONN RECEPT STACK 14POS 2MM VERT datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEV 230VAC DIN RAIL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 12 OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf