Illinois Capacitor 226SML035M
226SML035M picture photo
Mfg. Part Number
226SML035M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
226SML035M.pdf
Availability of 226SML035M
QUANTITY
226SML035M Order Process
Ship out your order
Specifications of 226SML035M
Internal Part NumberEIS-226SML035M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSML
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)10.55 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current59mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)226SML035M
Related Links226SM, 226SML035M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
226SML035M Details Description
Related parts for 226SML035M
CARDEDGE 56POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 132PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES 82 OHM 3W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 250V datasheet.pdf
FUSE GLASS 300MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 36VTLA datasheet.pdf
MICROCHIP ZC2100M WIFI MODULE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf