Illinois Capacitor 226SVH025MDR
226SVH025MDR picture photo
Mfg. Part Number
226SVH025MDR
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
226SVH025MDR.pdf
Availability of 226SVH025MDR
QUANTITY
226SVH025MDR Order Process
Ship out your order
Specifications of 226SVH025MDR
Internal Part NumberEIS-226SVH025MDR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSVH
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)12.06 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current23mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)226SVH025MDR
Related Links226SVH, 226SVH025MDR Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
226SVH025MDR Details Description
Related parts for 226SVH025MDR
IC INVERTER/BUFF DRV 30MA 14SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM POWERMITE1 datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCT D 3ST 20SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 8LFCSP datasheet.pdf
CABLE I/O TO FLEXSTRIP LSZH 4M datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CRIMP CONTACT SOCKET 20AWG datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 3W datasheet.pdf