Illinois Capacitor 227AVD6R3MER
227AVD6R3MER picture photo
Mfg. Part Number
227AVD6R3MER
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
227AVD6R3MER.pdf
Availability of 227AVD6R3MER
QUANTITY
227AVD6R3MER Order Process
Ship out your order
Specifications of 227AVD6R3MER
Internal Part NumberEIS-227AVD6R3MER
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVD
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.96 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current115mA @ 120Hz
Impedance440 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)227AVD6R3MER
Related Links227AVD, 227AVD6R3MER Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
227AVD6R3MER Details Description
Related parts for 227AVD6R3MER
IDC CABLE - MSC30K/MC34G/MPL30K datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSHRINK DUAL WALL 1"X4' BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
FIBER DOME CLOSURE 547.8X255MM datasheet.pdf
MINITEK SHRD STACKING HDR datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NC RLLR LVR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT PIN datasheet.pdf