Illinois Capacitor 227AVD6R3MER
227AVD6R3MER picture photo
Mfg. Part Number
227AVD6R3MER
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
227AVD6R3MER.pdf
Availability of 227AVD6R3MER
QUANTITY
227AVD6R3MER Order Process
Ship out your order
Specifications of 227AVD6R3MER
Internal Part NumberEIS-227AVD6R3MER
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVD
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.96 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current115mA @ 120Hz
Impedance440 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)227AVD6R3MER
Related Links227AVD, 227AVD6R3MER Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
227AVD6R3MER Details Description
Related parts for 227AVD6R3MER
TRANS PNP 15V 0.05A MINI-3P datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC DO204AC datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS DL .100" GO datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 150A DO205AA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
GAGE PIN ASSEMBLY datasheet.pdf
IC TXRX LIN MASTER 4CH 24QFN datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf