Illinois Capacitor 227AXZ6R3M
227AXZ6R3M picture photo
Mfg. Part Number
227AXZ6R3M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
227AXZ6R3M.pdf
Availability of 227AXZ6R3M
QUANTITY
227AXZ6R3M Order Process
Ship out your order
Specifications of 227AXZ6R3M
Internal Part NumberEIS-227AXZ6R3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAXZ
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.81 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current230mA
Impedance440 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)227AXZ6R3M
Related Links227AX, 227AXZ6R3M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
227AXZ6R3M Details Description
Related parts for 227AXZ6R3M
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IGBT MOD SGL 1400V 600A H SER datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80A TO-263 datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN PROTECT CAP FOR RJ45 PLUGS datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 181POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 174.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SMD datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf