Illinois Capacitor 227BPS016M
227BPS016M picture photo
Mfg. Part Number
227BPS016M
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
227BPS016M.pdf
Availability of 227BPS016M
QUANTITY
227BPS016M Order Process
Ship out your order
Specifications of 227BPS016M
Internal Part NumberEIS-227BPS016M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBPS
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.658 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsAudio
Ripple Current263mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)227BPS016M
Related Links227BP, 227BPS016M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
227BPS016M Details Description
Related parts for 227BPS016M
CONN EDGECARD .125 DIP 56POS datasheet.pdf
IC BUFFER TRI-ST QUAD 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
EDGECARD 212POS DIP R/A .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 150V 0606 datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
AMP RFIC LNA E-PHEMT 6GHZ 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 18-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 15POS datasheet.pdf