Illinois Capacitor 227LBB350M2CE
227LBB350M2CE picture photo
Mfg. Part Number
227LBB350M2CE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
227LBB350M2CE.pdf
Availability of 227LBB350M2CE
QUANTITY
227LBB350M2CE Order Process
Ship out your order
Specifications of 227LBB350M2CE
Internal Part NumberEIS-227LBB350M2CE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLBB
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.13036 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.44A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)227LBB350M2CE
Related Links227LBB, 227LBB350M2CE Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
227LBB350M2CE Details Description
Related parts for 227LBB350M2CE
RELAY CONTACTOR 3PST 30A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 12-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 900VAC SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf