Illinois Capacitor 227TMA035M
227TMA035M picture photo
Mfg. Part Number
227TMA035M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V AXIAL
Datasheet Download
227TMA035M.pdf
Availability of 227TMA035M
QUANTITY
227TMA035M Order Process
Ship out your order
Specifications of 227TMA035M
Internal Part NumberEIS-227TMA035M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTMA
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.055 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current240mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia x 0.787" L (8.00mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)227TMA035M
Related Links227TM, 227TMA035M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
227TMA035M Details Description
Related parts for 227TMA035M
FUSE GLASS 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO214AB datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 24AWG GOLD datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR24H/AE24M/HSR24H datasheet.pdf
HEAT SINK 42.5 X 42.5 X 9.5MM datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
HOSE REEL LG SD 1/2" LP datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS WP 200W 200V datasheet.pdf
CONTACT DSUB PIN 20-24AWG CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf