JST Sales America Inc. 22FLZ-RSM1-TB
22FLZ-RSM1-TB picture photo
Mfg. Part Number
22FLZ-RSM1-TB
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 22POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
22FLZ-RSM1-TB.pdf
Availability of 22FLZ-RSM1-TB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
22FLZ-RSM1-TB Order Process
Ship out your order
Specifications of 22FLZ-RSM1-TB
Internal Part NumberEIS-22FLZ-RSM1-TB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFLZ
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions22
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin-Lead
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
Actuator MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)22FLZ-RSM1-TB
Related Links22FLZ-, 22FLZ-RSM1-TB Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
22FLZ-RSM1-TB Details Description
Related parts for 22FLZ-RSM1-TB
RES 8.2K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC A/D CONV 14BIT SAMPLNG 28SSOP datasheet.pdf
CONN PIN WIRE 8AWG TIN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.7K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
TRIAC 800V 16A TO220 datasheet.pdf