JST Sales America Inc. 22FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)(P)
22FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)(P) picture photo
Mfg. Part Number
22FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)(P)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 22POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
22FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)(P).pdf
Availability of 22FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)(P)
QUANTITY
22FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)(P) Order Process
Ship out your order
Specifications of 22FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)(P)
Internal Part NumberEIS-22FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)(P)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,800
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFLZ
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions22
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
Actuator MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)22FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)(P)
Related Links22FLZ-RSM2-T, 22FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)(P) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
22FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)(P) Details Description
Related parts for 22FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)(P)
CAP CER 1UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1.2-20UNF-2A 4-20MA datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8NS 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIR TREE SADDLE MOUNT MNT datasheet.pdf
32-PORT CAT5 KVM OVER IP SWITCH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 560VDC RAD datasheet.pdf