| Internal Part Number | EIS-23-1X30FT | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | Date Code Decipher | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Tapes, Adhesives | |
| Family | Tape | |
| Series | Scotch® 23 | |
| Packaging | Roll | |
| Tape Type | Voltage Splicing | |
| Adhesive | Rubber, Self Fusing | |
| Backing, Carrier | Ethylene Propylene Rubber | |
| Thickness | 0.030" (30 mils, 0.762mm) | |
| Thickness - Adhesive | - | |
| Thickness - Backing, Carrier, Liner | - | |
| Width | 1.00" (25.40mm) | |
| Length | 30' (9.1m) 10 yds | |
| Color | Black | |
| Usage | Insulating, Sealing, Splicing | |
| Temperature Range | 194°F (90°C) | |