Bourns Inc. 2300HT-100-H
2300HT-100-H picture photo
Mfg. Part Number
2300HT-100-H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 23.3A 6 MOHM TH
Datasheet Download
2300HT-100-H.pdf
Availability of 2300HT-100-H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2300HT-100-H Order Process
Ship out your order
Specifications of 2300HT-100-H
Internal Part NumberEIS-2300HT-100-H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2300HT
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance10µH
Tolerance±15%
Current Rating23.3A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)6 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.280" Dia (32.51mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.51mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2300HT-100-H
Related Links2300HT, 2300HT-100-H Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2300HT-100-H Details Description
Related parts for 2300HT-100-H
RES SMD 16 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
MODULE BLUETOOTH W/ANT CLASS1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf
IC MCU 128KB 8KB RAM 85LGA datasheet.pdf
IC PROXIMITY DETECTOR DGTL 8-MOD datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.2V SNT-4A datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf