Bourns Inc. 2300HT-150-H-RC
2300HT-150-H-RC picture photo
Mfg. Part Number
2300HT-150-H-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 20.8A 7 MOHM TH
Datasheet Download
2300HT-150-H-RC.pdf
Availability of 2300HT-150-H-RC
QUANTITY
2300HT-150-H-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 2300HT-150-H-RC
Internal Part NumberEIS-2300HT-150-H-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package36
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2300HT
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance15µH
Tolerance±15%
Current Rating20.8A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.280" Dia (32.51mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.51mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2300HT-150-H-RC
Related Links2300HT-, 2300HT-150-H-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2300HT-150-H-RC Details Description
Related parts for 2300HT-150-H-RC
RES ARRAY 5 RES 560K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 250K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf