Bourns Inc. 2300HT-150-H-RC
2300HT-150-H-RC picture photo
Mfg. Part Number
2300HT-150-H-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 20.8A 7 MOHM TH
Datasheet Download
2300HT-150-H-RC.pdf
Availability of 2300HT-150-H-RC
QUANTITY
2300HT-150-H-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 2300HT-150-H-RC
Internal Part NumberEIS-2300HT-150-H-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package36
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2300HT
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance15µH
Tolerance±15%
Current Rating20.8A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.280" Dia (32.51mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.51mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2300HT-150-H-RC
Related Links2300HT-, 2300HT-150-H-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2300HT-150-H-RC Details Description
Related parts for 2300HT-150-H-RC
IC FPGA 192 I/O 256PBGA datasheet.pdf
IC DUAL 4-INPUT MUX 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 51PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
BOX ABS BLU-GRN 9.02"L X 3.82"W datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 6A 47B1QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
EBBI 50D VT RCPT HDR 155 TL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf