Bourns Inc. 2300HT-221-H
2300HT-221-H picture photo
Mfg. Part Number
2300HT-221-H
Brief Description
FIXED IND 220UH 6.8A 61 MOHM TH
Datasheet Download
2300HT-221-H.pdf
Availability of 2300HT-221-H
QUANTITY
2300HT-221-H Order Process
Ship out your order
Specifications of 2300HT-221-H
Internal Part NumberEIS-2300HT-221-H
Material - CorePowdered Iron
Inductance220µH
Tolerance±15%
Current Rating6.8A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)61 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.280" Dia (32.51mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2300HT-221-H
Related Links2300HT, 2300HT-221-H Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2300HT-221-H Details Description
Related parts for 2300HT-221-H
TRANS NPN 60V 5A SOT-428 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC BUFFER UHS 3-ST 6-MICROPAK2 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
MICRO 15C S 24" RBW NI datasheet.pdf