| Internal Part Number | EIS-2303-5151-TG | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins | |
| Series | 2300 | |
| Packaging | Bulk | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Connector Type | Header, Unshrouded | |
| Number of Positions | 3 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 1 | |
| Row Spacing | - | |
| Contact Mating Length | 0.230" (5.84mm) | |