| Internal Part Number | EIS-2306-5121-TG | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins | |
| Series | 2300 | |
| Packaging | Bulk | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Connector Type | Header, Unshrouded | |
| Number of Positions | 6 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) | |
| Contact Mating Length | 0.230" (5.84mm) | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Termination | Solder | |
| Fastening Type | - | |
| Features | - | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | 10µin (0.25µm) | |
| Color | Black | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 2306-5121-TG | |
| Related Links | 2306-5, 2306-5121-TG Datasheet, 3M Distributor | |
 | 0436500300 | CONN HEADER 3POS 3MM RT ANG TIN | datasheet.pdf | |