3M 2307-96MMX55M
2307-96MMX55M picture photo
Mfg. Part Number
2307-96MMX55M
Manufacturer
Product Category
Tape
Brief Description
TAPE MASKING NATURAL 96MM X 55M
Datasheet Download
2307-96MMX55M.pdf
Availability of 2307-96MMX55M
QUANTITY
2307-96MMX55M Order Process
Ship out your order
Specifications of 2307-96MMX55M
Internal Part NumberEIS-2307-96MMX55M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDate Code Decipher
MSDS Material Safety DatasheetScotch Masking Tape, 3M Masking Tape & Double Coated Paper Tape MSDS
Standard Package8
Category Tapes, Adhesives
FamilyTape
Series2307
PackagingRoll
Tape TypeMasking
AdhesiveRubber
Backing, CarrierCrepe Paper
Thickness0.0052" (5.2 mils, 0.132mm)
Thickness - Adhesive-
Thickness - Backing, Carrier, Liner-
Width3.78" (96.00mm)
Length180' (55.0m) 60 yds
ColorNatural
UsagePaint Masking
Temperature Range200°F (93°C) - 30 minutes
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2307-96MMX55M
Related Links2307-9, 2307-96MMX55M Datasheet, 3M Distributor
2307-96MMX55M Details Description
Related parts for 2307-96MMX55M
RES SMD 38.3 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
2PORT OPTIC ISO UNIVRSL PCI CARD datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 8pF 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT PIN datasheet.pdf