3M 2308-5121-TG
2308-5121-TG picture photo
Mfg. Part Number
2308-5121-TG
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
PIN STRIP HEADER 8 PIN RIGHT ANG
Datasheet Download
2308-5121-TG.pdf
Availability of 2308-5121-TG
QUANTITY
2308-5121-TG Order Process
Ship out your order
Specifications of 2308-5121-TG
Internal Part NumberEIS-2308-5121-TG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series2300
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2308-5121-TG
Related Links2308-5, 2308-5121-TG Datasheet, 3M Distributor
2308-5121-TG Details Description
Related parts for 2308-5121-TG
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 12V datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 5.5V SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
SW LIMIT TOP ROTARY SPDT 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN FFC TOP 14POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 7.5VOUT 100W datasheet.pdf
CONN ASSY HDR TINMAN datasheet.pdf
VERT CARD CONN DUAL 0.100" datasheet.pdf
IC LED DRIVER datasheet.pdf
CAP FILM 0.0016UF 5% 2500VDC AXI datasheet.pdf