3M 2308-6121-TG
2308-6121-TG picture photo
Mfg. Part Number
2308-6121-TG
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 8POS STR .230" GOLD
Datasheet Download
2308-6121-TG.pdf
Availability of 2308-6121-TG
QUANTITY
2308-6121-TG Order Process
Ship out your order
Specifications of 2308-6121-TG
Internal Part NumberEIS-2308-6121-TG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series2300
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2308-6121-TG
Related Links2308-6, 2308-6121-TG Datasheet, 3M Distributor
2308-6121-TG Details Description
Related parts for 2308-6121-TG
IDC CABLE - MSR10K/MC10F/MCS10K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT25 datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 10MH SMD datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 30POS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 34POS W/O KEY AU datasheet.pdf