3M 2308-72MMX55M
2308-72MMX55M picture photo
Mfg. Part Number
2308-72MMX55M
Manufacturer
Product Category
Tape
Brief Description
TAPE MASK PERFORMANCE 72MM X 55M
Datasheet Download
2308-72MMX55M.pdf
Availability of 2308-72MMX55M
QUANTITY
2308-72MMX55M Order Process
Ship out your order
Specifications of 2308-72MMX55M
Internal Part NumberEIS-2308-72MMX55M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDate Code Decipher
MSDS Material Safety DatasheetScotch Masking Tape, 3M Masking Tape & Double Coated Paper Tape MSDS
Standard Package12
Category Tapes, Adhesives
FamilyTape
Series2308
PackagingRoll
Tape TypeMasking
AdhesiveRubber
Backing, CarrierCrepe Paper
Thickness0.0053" (5.3 mils, 0.135mm)
Thickness - Adhesive-
Thickness - Backing, Carrier, Liner-
Width2.83" (72.00mm)
Length180' (55.0m) 60 yds
ColorNatural
UsagePaint Masking
Temperature Range250°F (121°C) - 30 minutes
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2308-72MMX55M
Related Links2308-7, 2308-72MMX55M Datasheet, 3M Distributor
2308-72MMX55M Details Description
Related parts for 2308-72MMX55M
LED 7-SEG 5.0" 1DIGIT GREEN CA datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 9.3PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM POWERMITE datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
DIN CONNECTOR 44 POS TH datasheet.pdf
RES SMD 816 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
DC-DC 1W DUAL O/P SIP UNREG datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf