Integrated Device Technology (IDT) 2308B-1DCGI
2308B-1DCGI picture photo
Mfg. Part Number
2308B-1DCGI
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Brief Description
IC CLK MULT ZD 3.3V STD 16-SOIC
Datasheet Download
2308B-1DCGI.pdf
Availability of 2308B-1DCGI
QUANTITY
2308B-1DCGI Order Process
Ship out your order
Specifications of 2308B-1DCGI
Internal Part NumberEIS-2308B-1DCGI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesClock Distibution and Generation 1.0
PCN Design/SpecificationGpld/Copper Bond Wire 21/Dec/2012
Standard Package48
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Series-
PackagingTube
TypeMultiplier, Zero Delay Buffer
PLLYes with Bypass
InputLVTTL
OutputLVTTL
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output1:8
Differential - Input:OutputNo/No
Frequency - Max133.3MHz
Divider/MultiplierNo/No
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2308B-1DCGI
Related Links2308B, 2308B-1DCGI Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
2308B-1DCGI Details Description
Related parts for 2308B-1DCGI
CONN HEADER .100 DUAL STR 42POS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP 3.08V SC70-3 datasheet.pdf
RES SMD 3.83KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.3PF 100V 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC 1.5KE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 5.63UH N30 datasheet.pdf