3M 233+36MMX55M
233+36MMX55M picture photo
Mfg. Part Number
233+36MMX55M
Manufacturer
Product Category
Tape
Brief Description
TAPE MASKING PERFORM 36MMX55M
Datasheet Download
233+36MMX55M.pdf
Availability of 233+36MMX55M
QUANTITY
233+36MMX55M Order Process
Ship out your order
Specifications of 233+36MMX55M
Internal Part NumberEIS-233+36MMX55M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDate Code Decipher
MSDS Material Safety Datasheet233+ MSDS
Standard Package16
Category Tapes, Adhesives
FamilyTape
SeriesScotch® 233+
PackagingRoll
Tape TypeMasking, High Performance
AdhesiveRubber
Backing, CarrierCrepe Paper
Thickness0.0067" (6.7 mils, 0.170mm)
Thickness - Adhesive-
Thickness - Backing, Carrier, Liner-
Width1.42" (36.00mm)
Length180' (55.0m) 60 yds
ColorGreen
UsagePaint Masking, Automotive
Temperature Range250°F (121°C) - 30 minutes
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)233+36MMX55M
Related Links233+36, 233+36MMX55M Datasheet, 3M Distributor
233+36MMX55M Details Description
Related parts for 233+36MMX55M
RES ARRAY 9 RES 390 OHM 10SIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V NP0 2225 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 3POS PCB datasheet.pdf
KIT FER CHIP BLM 0603 1206 1806 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 750MA 390 MOHM datasheet.pdf