Honeywell Sensing and Productivity Solutions 236PC150GW
236PC150GW picture photo
Mfg. Part Number
236PC150GW
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR ABS PRESS 0-100 PSIA
Datasheet Download
236PC150GW.pdf
Availability of 236PC150GW
QUANTITY
236PC150GW Order Process
Ship out your order
Specifications of 236PC150GW
Internal Part NumberEIS-236PC150GW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series-
Pressure TypeCompound
Operating Pressure±150 PSI (±1034.21 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 60 mV (10V)
Accuracy±2.5%
Voltage - Supply10 V ~ 16 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleCable
Maximum Pressure±150 PSI (±1034.21 kPa)
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)236PC150GW
Related Links236PC, 236PC150GW Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
236PC150GW Details Description
Related parts for 236PC150GW
CARDEDGE 130POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 28A TO220-2 datasheet.pdf
IC JITTER ATTENUATOR 4CH 80TQFP datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
VARISTOR 212V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 37MA 35 OHM SMD datasheet.pdf