3M 2376-5121-TG
2376-5121-TG picture photo
Mfg. Part Number
2376-5121-TG
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
PIN STRIP HEADER 76 PIN RIGHT AN
Datasheet Download
2376-5121-TG.pdf
Availability of 2376-5121-TG
QUANTITY
2376-5121-TG Order Process
Ship out your order
Specifications of 2376-5121-TG
Internal Part NumberEIS-2376-5121-TG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series2300
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions76
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2376-5121-TG
Related Links2376-5, 2376-5121-TG Datasheet, 3M Distributor
2376-5121-TG Details Description
Related parts for 2376-5121-TG
TRANS PNP 10V 5GHZ SOT223 datasheet.pdf
IGBT 600V 23A 25W TO220 datasheet.pdf
ADAPTER BOARD LPY430AL DIL24 SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 121 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf
TV 29C 29#16 PIN RECP datasheet.pdf
TV 18C 18#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
10000UF 25V 30X40MM 105C 5000H datasheet.pdf