3M 2376-5221-TG
2376-5221-TG picture photo
Mfg. Part Number
2376-5221-TG
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
PIN STRIP HEADER 76 PIN RIGHT AN
Datasheet Download
2376-5221-TG.pdf
Availability of 2376-5221-TG
QUANTITY
2376-5221-TG Order Process
Ship out your order
Specifications of 2376-5221-TG
Internal Part NumberEIS-2376-5221-TG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series2300
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions76
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2376-5221-TG
Related Links2376-5, 2376-5221-TG Datasheet, 3M Distributor
2376-5221-TG Details Description
Related parts for 2376-5221-TG
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 50V datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/3.2V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 16MSOP datasheet.pdf
RES 301 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 422K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 18POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS STR .100" TIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf