TT Electronics/BI 23AR10KLFTR
23AR10KLFTR picture photo
Mfg. Part Number
23AR10KLFTR
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
23AR10KLFTR.pdf
Availability of 23AR10KLFTR
QUANTITY
23AR10KLFTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 23AR10KLFTR
Internal Part NumberEIS-23AR10KLFTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert. of Compliance
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series23
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.197" x 0.177" Face x 0.106" H (5.00mm x 4.50mm x 2.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)23AR10KLFTR
Related Links23AR1, 23AR10KLFTR Datasheet, TT Electronics/BI Distributor
23AR10KLFTR Details Description
Related parts for 23AR10KLFTR
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC FPGA 195 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 24"W datasheet.pdf
Crystal 1.8432MHz 30ppm Series 600 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
MOD LASER CML 100GHZ 200KM datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT FOR SI1060 datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.011UF RADIAL datasheet.pdf