Cornell Dubilier Electronics 23FB4440-F
23FB4440-F picture photo
Mfg. Part Number
23FB4440-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 40UF 10% 440VAC QC TERM
Datasheet Download
23FB4440-F.pdf
Availability of 23FB4440-F
QUANTITY
23FB4440-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 23FB4440-F
Internal Part NumberEIS-23FB4440-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package42
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMPF
PackagingBulk
Capacitance40µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC440V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.125" Dia (53.98mm), Lip
Height - Seated (Max)4.000" (101.60mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.813" (20.64mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)23FB4440-F
Related Links23FB4, 23FB4440-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
23FB4440-F Details Description
Related parts for 23FB4440-F
CONN 2.5MM FEMALE STEREO JACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 0.1A 8SO datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 1A 12V datasheet.pdf
WIRING TROUGH STL 2.5X2.5X60" GR datasheet.pdf
EVAL KIT MAX2620 datasheet.pdf
RES 3.55K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SAFE LITE CURTAIN ARM/FOOT 804MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf