Cornell Dubilier Electronics 23FD3306-F
23FD3306-F picture photo
Mfg. Part Number
23FD3306-F
Brief Description
CAP FILM 6UF 10% 330VAC QC TERM
Datasheet Download
23FD3306-F.pdf
Availability of 23FD3306-F
QUANTITY
23FD3306-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 23FD3306-F
Internal Part NumberEIS-23FD3306-F
PackagingBulk
Capacitance6µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.125" Dia (53.98mm), Lip
Height - Seated (Max)2.880" (73.15mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.813" (20.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)23FD3306-F
Related Links23FD3, 23FD3306-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
23FD3306-F Details Description
Related parts for 23FD3306-F
CONN HEADER .100 SINGL STR 24POS datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 320UF 10% 1.2KVDC SCREW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SW SNAP ACTION MINIATURE 125V datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 28MA 60 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SC75 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 133MA 4.5 OHM TH datasheet.pdf