JST Sales America Inc. 23FMN-BMTTR-A-TB
23FMN-BMTTR-A-TB picture photo
Mfg. Part Number
23FMN-BMTTR-A-TB
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC VERT 23POS 1.00MM SMD
Datasheet Download
23FMN-BMTTR-A-TB.pdf
Availability of 23FMN-BMTTR-A-TB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
23FMN-BMTTR-A-TB Order Process
Ship out your order
Specifications of 23FMN-BMTTR-A-TB
Internal Part NumberEIS-23FMN-BMTTR-A-TB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFMN
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions23
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.201" (5.10mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
Actuator Material-
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)23FMN-BMTTR-A-TB
Related Links23FMN-BM, 23FMN-BMTTR-A-TB Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
23FMN-BMTTR-A-TB Details Description
Related parts for 23FMN-BMTTR-A-TB
IC REG LDO ADJ 4.6A TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
SHROUD INS STYLE F(8+2R) datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 80POS .050 R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG SOCKET ASSY 20POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 360UH 115MA 9.6 OHM TH datasheet.pdf
RES 226 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf