Ohmite 23J1K25E
23J1K25E picture photo
Mfg. Part Number
23J1K25E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.25K OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
23J1K25E.pdf
Availability of 23J1K25E
QUANTITY
23J1K25E Order Process
Ship out your order
Specifications of 23J1K25E
Internal Part NumberEIS-23J1K25E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information20 "E" Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.25k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.220" Dia x 0.516" L (5.60mm x 13.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)23J1K25E
Related Links23J1, 23J1K25E Datasheet, Ohmite Distributor
23J1K25E Details Description
Related parts for 23J1K25E
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 2.5MBPS 8SOIC datasheet.pdf
PELTIER MOD HT4,7,F2,3030,TA,W6 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 2A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 1.91KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
H48-6 SHEET 320X320X1MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 26.8VWM 47.7VC DO214AB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3K OHM 5% 100W datasheet.pdf