Microchip Technology 23K640-I/SN
23K640-I/SN picture photo
Mfg. Part Number
23K640-I/SN
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 64KBIT 20MHZ 8SOIC
Datasheet Download
23K640-I/SN.pdf
Availability of 23K640-I/SN
QUANTITY
23K640-I/SN Order Process
Ship out your order
Specifications of 23K640-I/SN
Internal Part NumberEIS-23K640-I/SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules23x640 and 23x256 SRAM Overview
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 08/Apr/2015
Assembly Site Addition 08/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM
Memory Size64K (8K x 8)
Speed20MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)23K640-I/SN
Related Links23K64, 23K640-I/SN Datasheet, Microchip Technology Distributor
23K640-I/SN Details Description
Related parts for 23K640-I/SN
OSC XO 20.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 DL 20-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
TRANSLATING TRANSCEIVER 8XSON datasheet.pdf
RF ANTENNA 868MHZ RFID (EU) datasheet.pdf
Connector Socket 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC DUPLEX datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1512 WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf