| Internal Part Number | EIS-23S05T-1DCGI | |
| PCN Design/Specification | Gpld/Copper Bond Wire 21/Dec/2012 | |
| Standard Package | 97 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Type | Zero Delay Buffer | |
| PLL | Yes with Bypass | |
| Input | LVTTL | |
| Output | CMOS, LVTTL | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Ratio - Input:Output | 1:5 | |
| Differential - Input:Output | No/No | |
| Frequency - Max | 133MHz | |
| Divider/Multiplier | No/No | |
| Voltage - Supply | 2.3 V ~ 2.7 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |