Aries Electronics, Inc. 24-6518-10E
24-6518-10E picture photo
Mfg. Part Number
24-6518-10E
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD
Datasheet Download
24-6518-10E.pdf
Availability of 24-6518-10E
QUANTITY
24-6518-10E Order Process
Ship out your order
Specifications of 24-6518-10E
Internal Part NumberEIS-24-6518-10E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series518
PackagingBulk
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)24 (2 x 12)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24-6518-10E
Related Links24-65, 24-6518-10E Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
24-6518-10E Details Description
Related parts for 24-6518-10E
REGULTR -8V 0.7A 3 PIN CU HS TH datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS .100 DL SMD datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 300MW SOT23 datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 W/PINS BLK 1.5" datasheet.pdf