Aries Electronics, Inc. 24-C212-10
24-C212-10 picture photo
Mfg. Part Number
24-C212-10
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD
Datasheet Download
24-C212-10.pdf
Availability of 24-C212-10
QUANTITY
24-C212-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 24-C212-10
Internal Part NumberEIS-24-C212-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesEJECT-A-DIP™
PackagingBulk
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)24 (2 x 12)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24-C212-10
Related Links24-C2, 24-C212-10 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
24-C212-10 Details Description
Related parts for 24-C212-10
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 15.8KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TERM BLK HDR 6POS R/A 1=385PCS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 13A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf