Grayhill, Inc. 24001-04N
24001-04N picture photo
Mfg. Part Number
24001-04N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP4T STEEL LUG
Datasheet Download
24001-04N.pdf
Availability of 24001-04N
QUANTITY
24001-04N Order Process
Ship out your order
Specifications of 24001-04N
Internal Part NumberEIS-24001-04N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series24
Number of Positions4
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP4T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length7.92mm
Angle of Throw36°
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel14.68mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque12 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24001-04N
Related Links2400, 24001-04N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
24001-04N Details Description
Related parts for 24001-04N
FIXED IND 4.3NH 750MA 70 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN HOUSING FEMALE 10POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf