NMB Technologies Corp. 2404KL-04W-B49-B50
2404KL-04W-B49-B50 picture photo
Mfg. Part Number
2404KL-04W-B49-B50
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X10.3MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
2404KL-04W-B49-B50.pdf
Availability of 2404KL-04W-B49-B50
QUANTITY
2404KL-04W-B49-B50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2404KL-04W-B49-B50
Internal Part NumberEIS-2404KL-04W-B49-B50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
RoHS Information2404KL-04W-B49-B50 Material
PCN Obsolescence/ EOLNMBTC Fan Series 06/Mar/2015
NMBTC Fan Series Retraction 13/Nov/2015
Standard Package360
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series2404KL
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 10.3mm W
Air Flow16.2 CFM (0.459m³/min)
Static Pressure0.092 in H2O (23.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise33 dB
Power (Watts)2.40W
RPM4200 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.200A
Voltage Range10.2 ~ 13.8VDC
Life Expectancy-
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2404KL-04W-B49-B50
Related Links2404KL-04, 2404KL-04W-B49-B50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
2404KL-04W-B49-B50 Details Description
Related parts for 2404KL-04W-B49-B50
HEX STANDOFF 4-40 NYLON 11/16" datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC LI-ION CHRG 800MA 4.2V 10SON datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 28SGL 2.36MM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
INSERTER/EXTRACTOR 1.937" YLW datasheet.pdf
CAP POLY 0.1UF 20% 35V SMD datasheet.pdf