NMB Technologies Corp. 2406KL-05W-B20-L00
2406KL-05W-B20-L00 picture photo
Mfg. Part Number
2406KL-05W-B20-L00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X15MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
2406KL-05W-B20-L00.pdf
Availability of 2406KL-05W-B20-L00
QUANTITY
2406KL-05W-B20-L00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2406KL-05W-B20-L00
Internal Part NumberEIS-2406KL-05W-B20-L00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents2406KL UL Report
Fan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS Information2406KL-05W-B20-L00 Material
PCN Part NumberFan Motor Numbering System 13/Dec/2013
Standard Package150
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series2406KL
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 15mm W
Air Flow11.6 CFM (0.328m³/min)
Static Pressure0.094 in H2O (23.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise25 dB
Power (Watts)1.44W
RPM3100 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating0.060A
Voltage Range12 ~ 27.6VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2406KL-05W-B20-L00
Related Links2406KL-05, 2406KL-05W-B20-L00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
2406KL-05W-B20-L00 Details Description
Related parts for 2406KL-05W-B20-L00
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8-DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
1.25MM JMPR 203 LGT TYPE A 7POS datasheet.pdf
FIXED IND 23NH 590MA 46 MOHM SMD datasheet.pdf
LUMAWISE LED HOLDER Z50 LOW PROF datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS SO16 datasheet.pdf
GT 31C 31#16 PLUG RTANG datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL MNT 2MM RND 4MM datasheet.pdf