NMB Technologies Corp. 2406KL-05W-B49-L00
2406KL-05W-B49-L00 picture photo
Mfg. Part Number
2406KL-05W-B49-L00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X15MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
2406KL-05W-B49-L00.pdf
Availability of 2406KL-05W-B49-L00
QUANTITY
2406KL-05W-B49-L00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2406KL-05W-B49-L00
Internal Part NumberEIS-2406KL-05W-B49-L00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents2406KL UL Report
Fan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS Information2406KL-05W-B49-L00 Material
PCN Part NumberFan Motor Numbering System 13/Dec/2013
Standard Package150
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series2406KL
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 15mm W
Air Flow15.9 CFM (0.450m³/min)
Static Pressure0.159 in H2O (39.6 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise31 dB
Power (Watts)1.68W
RPM4100 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating0.070A
Voltage Range10 ~ 27.6VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2406KL-05W-B49-L00
Related Links2406KL-05, 2406KL-05W-B49-L00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
2406KL-05W-B49-L00 Details Description
Related parts for 2406KL-05W-B49-L00
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC FAULT-PROT RS485 TXRX 8-SOIC datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 6COND SLVR 1000' datasheet.pdf
TVS DIODE 138VWM 244VC 1.5KE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
PREMOFLEX 1 25 JMPR 51LGT TYPE D datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
LCD TFT 12.1" 800X600 SVGA datasheet.pdf