NMB Technologies Corp. 2408NL-05W-B10-L00
2408NL-05W-B10-L00 picture photo
Mfg. Part Number
2408NL-05W-B10-L00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
2408NL-05W-B10-L00.pdf
Availability of 2408NL-05W-B10-L00
QUANTITY
2408NL-05W-B10-L00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2408NL-05W-B10-L00
Internal Part NumberEIS-2408NL-05W-B10-L00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS Information2408NL-05W-B10-L00 Material
Standard Package120
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series2408NL
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 20mm W
Air Flow10.9 CFM (0.309m³/min)
Static Pressure0.067 in H2O (16.7 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise22.5 dB
Power (Watts)0.96W
RPM2800 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.040A
Voltage Range15 ~ 27.6VDC
Life Expectancy-
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2408NL-05W-B10-L00
Related Links2408NL-05, 2408NL-05W-B10-L00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
2408NL-05W-B10-L00 Details Description
Related parts for 2408NL-05W-B10-L00
FERRITE CORE 11.5MM OD datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-RESET datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
26500 3C 3#16 S BY PLUG LC datasheet.pdf
DSP Microcomputer IC datasheet.pdf
SMD Sealed Type 4mm Size PVM4 Series datasheet.pdf