NMB Technologies Corp. 2408NL-05W-B19-L00
2408NL-05W-B19-L00 picture photo
Mfg. Part Number
2408NL-05W-B19-L00
Brief Description
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
2408NL-05W-B19-L00.pdf
Availability of 2408NL-05W-B19-L00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2408NL-05W-B19-L00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2408NL-05W-B19-L00
Internal Part NumberEIS-2408NL-05W-B19-L00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
RoHS Information2408NL-05W-B19-L00 Material
Standard Package140
Series2408NL
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 20mm W
Air Flow10.9 CFM (0.309m³/min)
Static Pressure0.067 in H2O (16.7 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise22.5 dB
Power (Watts)0.96W
RPM2800 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.040A
Voltage Range15 ~ 27.6VDC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2408NL-05W-B19-L00
Related Links2408NL-05, 2408NL-05W-B19-L00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
2408NL-05W-B19-L00 Details Description
Related parts for 2408NL-05W-B19-L00
IC REG LDO 3.5V 1.2A SP3SUA datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
SENS PROX M8 4MM DC2W-NC datasheet.pdf
SWITCH DIP RECESSED 10POS SEALED datasheet.pdf
CABLE 8COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IC IMAGE SENSOR VGA 25-CSP3 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf