NMB Technologies Corp. 2408NL-05W-B20-L00
2408NL-05W-B20-L00 picture photo
Mfg. Part Number
2408NL-05W-B20-L00
Brief Description
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
2408NL-05W-B20-L00.pdf
Availability of 2408NL-05W-B20-L00
QUANTITY
2408NL-05W-B20-L00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2408NL-05W-B20-L00
Internal Part NumberEIS-2408NL-05W-B20-L00
RoHS Information2408NL-05W-B20-L00 Material
Series2408NL
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 20mm W
Air Flow13.0 CFM (0.368m³/min)
Static Pressure0.094 in H2O (23.4 Pa)
Features-
Noise25.5 dB
Power (Watts)0.96W
RPM3200 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.040A
Voltage Range15 ~ 27.6VDC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2408NL-05W-B20-L00
Related Links2408NL-05, 2408NL-05W-B20-L00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
2408NL-05W-B20-L00 Details Description
Related parts for 2408NL-05W-B20-L00
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SC-70 datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
GYROSCOPE MEMS DUAL AXIS 16-LGA datasheet.pdf
IC CPLD 3432MC 9.35NS 256CSBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf
RF EVAL FOR LTCC FILTERS datasheet.pdf
TERM BLOCK STR 9POS 3.81MM BLK datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf