NMB Technologies Corp. 2408NL-05W-B29-L00
2408NL-05W-B29-L00 picture photo
Mfg. Part Number
2408NL-05W-B29-L00
Brief Description
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
2408NL-05W-B29-L00.pdf
Availability of 2408NL-05W-B29-L00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2408NL-05W-B29-L00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2408NL-05W-B29-L00
Internal Part NumberEIS-2408NL-05W-B29-L00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
RoHS Information2408NL-05W-B29-L00 Material
Standard Package140
Series2408NL
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 20mm W
Air Flow13.0 CFM (0.368m³/min)
Static Pressure0.094 in H2O (23.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise25.5 dB
Power (Watts)0.96W
RPM3200 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.040A
Voltage Range15 ~ 27.6VDC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2408NL-05W-B29-L00
Related Links2408NL-05, 2408NL-05W-B29-L00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
2408NL-05W-B29-L00 Details Description
Related parts for 2408NL-05W-B29-L00
IC Z8 GP MCU 32K OTP 28SOIC datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 20A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OUTER UPPER WIRE CLAMP datasheet.pdf
IC FPGA 654 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SO datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 400A AC/DC datasheet.pdf
350 TB SPR CLA 90D A/T datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf