NMB Technologies Corp. 2408NL-05W-B30-L00
2408NL-05W-B30-L00 picture photo
Mfg. Part Number
2408NL-05W-B30-L00
Brief Description
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
2408NL-05W-B30-L00.pdf
Availability of 2408NL-05W-B30-L00
QUANTITY
2408NL-05W-B30-L00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2408NL-05W-B30-L00
Internal Part NumberEIS-2408NL-05W-B30-L00
RoHS Information2408NL-05W-B30-L00 Material
Series2408NL
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 20mm W
Air Flow14.8 CFM (0.419m³/min)
Static Pressure0.115 in H2O (28.7 Pa)
Features-
Noise27 dB
Power (Watts)1.08W
RPM3600 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.045A
Voltage Range15 ~ 27.6VDC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2408NL-05W-B30-L00
Related Links2408NL-05, 2408NL-05W-B30-L00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
2408NL-05W-B30-L00 Details Description
Related parts for 2408NL-05W-B30-L00
RES 8.45K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 3-ST 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 7A TO-220F datasheet.pdf
CONN RCPT 0.8MM 20POS SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 140A TO264 datasheet.pdf
RES SMD 0.0005 OHM 1% 3W 4026 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .4MM 40POS datasheet.pdf