NMB Technologies Corp. 2408NL-05W-B39-L00
2408NL-05W-B39-L00 picture photo
Mfg. Part Number
2408NL-05W-B39-L00
Brief Description
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
2408NL-05W-B39-L00.pdf
Availability of 2408NL-05W-B39-L00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2408NL-05W-B39-L00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2408NL-05W-B39-L00
Internal Part NumberEIS-2408NL-05W-B39-L00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
RoHS Information2408NL-05W-B39-L00 Material
Standard Package140
Series2408NL
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 20mm W
Air Flow14.8 CFM (0.419m³/min)
Static Pressure0.115 in H2O (28.7 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise27 dB
Power (Watts)1.08W
RPM3600 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.045A
Voltage Range15 ~ 27.6VDC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2408NL-05W-B39-L00
Related Links2408NL-05, 2408NL-05W-B39-L00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
2408NL-05W-B39-L00 Details Description
Related parts for 2408NL-05W-B39-L00
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
CABLE GLAND IP68 PLASTIC PG 48 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 34V SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 28VDC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LGH 1 MLD END LEAD datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf