NMB Technologies Corp. 2408NL-05W-B49-P00
2408NL-05W-B49-P00 picture photo
Mfg. Part Number
2408NL-05W-B49-P00
Brief Description
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
2408NL-05W-B49-P00.pdf
Availability of 2408NL-05W-B49-P00
QUANTITY
2408NL-05W-B49-P00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2408NL-05W-B49-P00
Internal Part NumberEIS-2408NL-05W-B49-P00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS Information2408NL-05W-B49-P00 Material
Standard Package120
Series2408NL
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 20mm W
Air Flow15.9 CFM (0.450m³/min)
Static Pressure0.133 in H2O (33.1 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise29 dB
Power (Watts)1.20W
RPM4000 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.050A
Voltage Range15 ~ 27.6VDC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2408NL-05W-B49-P00
Related Links2408NL-05, 2408NL-05W-B49-P00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
2408NL-05W-B49-P00 Details Description
Related parts for 2408NL-05W-B49-P00
FILTER LOWPASS GSM/CDMA 1748MHZ datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
WIREWAY 6" NIPPLE 4X4" datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 3.6NS 256BGA datasheet.pdf
RES SMD 9.09KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf